Procesor Intel Core i7-13700F 2.1GHz LGA 1700, 16c/24t, 65W TDP, NO GPU
Procesor Intel Core i7-13700F 2.1GHz LGA 1700
2.559,30 lei inclusiv TVA
Stoc epuizat
SKU: BX8071513700F
Categorie: Procesoare
| Cooler | Nu |
|---|---|
| On-board graphics card model | Not available |
| Memory channels | Dual-channel |
| Processor manufacturer | Intel |
| Efficient cores | 8 |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Discrete graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| Processor cores | 16 |
| Bus type | DMI4 |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | Yes |
| CPU configuration (max) | 1 |
| Embedded options available | No |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Yes |
| Execute Disable Bit | Yes |
| Processor family | Intel® Core™ i7 |
| Processor generation | 13th gen Intel® Core™ i7 |
| Non-ECC | Yes |
| Processor boost frequency | 5.2 GHz |
| Processor threads | 24 |
| Processor cache | 30 MB |
| Idle States | Yes |
| Efficient-core boost frequency | 4.1 GHz |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Tjunction | 100 °C |
| Intel® Hyper Threading Technology (Intel® HT Technology) | Yes |
| Enhanced Intel SpeedStep Technology | Yes |
| Intel® AES New Instructions (Intel® AES-NI) | Yes |
| Intel® Secure Key | Yes |
| Intel® OS Guard | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Thermal Monitoring Technologies | Yes |
| Supported instruction sets | SSE4.1, SSE4.2, AVX 2.0 |
| Performance cores | 8 |
| Performance-core base frequency | 2.1 GHz |
| Efficient-core base frequency | 1.5 GHz |
| Intel® Turbo Boost Technology | 2.0 |
| Processor base power | 65 W |
| Maximum turbo power | 219 W |
| On-board graphics card | No |
| Maximum internal memory | 192 GB |
| Processor socket | LGA 1700 |
| Maximum internal memory supported by processor | 192 GB |
| Socket | 1700 |
| Numar Nuclee | 16 |
| Numar thread-uri | 24 |
| Placa video integrata | Nu |
| Frecventa | 2.1 GHz |
| Tip Memorie | DDR 5 |
| Memorie maxima | 192GB |
| Box | Yes |
| Market segment | Desktop |
| Cooler included | Yes |
| Processor model | i7-13700F |
| Performance-core boost frequency | 5.1 GHz |
| Maximum number of DMI lanes | 8 |
| Memory bandwidth supported by processor (max) | 89.6 GB/s |
| Processor codename | Raptor Lake |
| Processor ARK ID | 230491 |
| Memory types supported by processor | DDR4-SDRAM, DDR5-SDRAM |
| Memory bandwidth (max) | 89.6 GB/s |
| Use conditions | PC/Client/Tablet |
| Maximum number of PCI Express lanes | 20 |
| PCI Express slots version | 5.0, 4.0 |
| PCI Express configurations | 1×16+1×4, 2×8+1×4 |
| Scalability | 1S |
| Direct Media Interface (DMI) Revision | 4.0 |
| Export Control Classification Number (ECCN) | 5A992C |
| Commodity Classification Automated Tracking System (CCATS) | 740.17B1 |
| Intel® Speed Shift Technology | Yes |
| Intel® Gaussian & Neural Accelerator (Intel® GNA) 3.0 | Yes |
| Intel® Control-flow Enforcement Technology (CET) | Yes |
| Intel® Thread Director | Yes |
| Intel Turbo Boost Max Technology 3.0 | Yes |
| Intel® Boot Guard | Yes |
| Intel® Deep Learning Boost (Intel® DL Boost) on CPU | Yes |
| Intel® Volume Management Device (VMD) | Yes |
| Mode-based Execute Control (MBE) | Yes |
| Intel® Standard Manageability (ISM) | Yes |
| Processor package size | 45 x 37.5 mm |
| L2 cache | 24576 KB |
| Target market | Gaming, Content Creation |
| Launch date | Q1'23 |
| Status | Launched |
| Familie CPU | Core i7 |
| Serie CPU | Core i7 13th gen |
| Harmonized System (HS) code | 8542310001 |
| Package type | Retail box |
| Model Procesor | 13700F |
| Producator | INTEL |
| Garantie | 36 |
Fii primul care scrii o recenzie pentru „Procesor Intel Core i7-13700F 2.1GHz LGA 1700” Anulează răspunsul
Produse similare
3.312,75 lei inclusiv TVA
1.388,95 lei inclusiv TVA
2.086,48 lei inclusiv TVA
1.175,42 lei inclusiv TVA
2.205,44 lei inclusiv TVA
1.214,05 lei inclusiv TVA
1.761,09 lei inclusiv TVA




Recenzii
Nu există recenzii până acum.